Jagielnik dyniowo-czekoladowy – proste ciasto na listopad

Listopad to czas kiedy jesienny klimat ustępuje miejsca temu świątecznemu. To samo dotyczy kuchni i przepisów. Pewne smaki takie jak cynamon, goździki, pomarańcze czy czekolada pasują do każdego jesiennego i zimowego miesiąca. Jednak moim zdaniem składniki tego przepisu czynią go przede wszystkim przepisem listopadowym.

Będzie dyniowo, korzennie i słodko!

Ten prosty jagielnik jest w stanie wyleczyć z jesiennej chandry obietnicą, że zaraz przecież grudzień i będzie przyjemniej! Wpadłam na to połączenie smaków przez własny kaprys, aby zjeść coś jesiennego, ale świątecznego jednocześnie. Jeśli też macie ochotę upichcić coś z dyni na ostatnią chwilę przed pierniczkowym szaleństwem to polecam właśnie to ciasto!

Poza kruchym spodem ciasto nie wymaga pieczenia, dlatego można też pominąć spód i przygotować z masy deserki do słoika czy pucharka :). Ja nie wykorzystałam jeszcze tego patentu, chociaż jaglankę dyniową i budyń czekoladowy jadam jesienią bardzo często. Zrobiłam za to wersję w tortownicy i prostokątnej blaszce i wykorzystałam różne rodzaje dyni :).

Zapraszam na przepis!


Wydruk przepisu
Jagielnik dyniowo-czekoladowy
Porcje
Składniki
Kruchy spód
Masa dyniowa i czekoladowa
Polewa czekoladowa
  • 1 tabliczka gorzkiej czekolady (ja użyłam mlecznej słodzonej stevią)
  • 1 łyżka masła
  • 50 ml mleka (można pominąć w przypadku mlecznej czekolady)
Porcje
Składniki
Kruchy spód
Masa dyniowa i czekoladowa
Polewa czekoladowa
  • 1 tabliczka gorzkiej czekolady (ja użyłam mlecznej słodzonej stevią)
  • 1 łyżka masła
  • 50 ml mleka (można pominąć w przypadku mlecznej czekolady)
Sposób przygotowania
  1. Zagnieć w misce wszystkie składniki na kruchy spód do dokładnego połączenia.
  2. Wyłóż dno blaszki papierem do pieczenia i wyłóż je ciastem. Nagrzej piekarnik do 160 stopni i piecz spód w tej temperaturze przez 30 minut. W tym samym czasie możesz też upiec do miękkości przekrojoną na pół dynię.
  3. Gdy spód i dynia się pieką zajmij się masą - opłucz kaszę jaglaną na sitku na przemian zimną i ciepłą wodą i ugotuj ją w 1 i 1/2 szklanki wody.
  4. Kiedy kasza po 10-15 minutach wchłonie wodę wlej 1,5 szklanki mleka, dodaj daktyle i gotuj dalej. W trakcie gotowania dodaj erytrytol.
  5. Gdy mleko też wchłonie się w większości wyłącz palnik i rozdziel masę na dwie części przekładając połowę do miseczki. Do odłożonej masy dodaj pół kostki tofu, kakao i budyń czekoladowy, a do masy w garnku także pół kostki tofu oraz upieczoną dynię*, przyprawę piernikową, masło orzechowe i budyń śmietankowy.
  6. Zblenduj na gładko obie masy i wykładaj je na kruchy spód. Najpierw dyniową, a następnie czekoladową. **
  7. W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę, dodaj masło, mleko i dokładnie wymieszaj
  8. Rozsmaruj polewę na jagielniku. Możesz przyozdobić go dodatkowo np. płatkami migdałowymi. Jedz ciasto po wystudzeniu i schłodzeniu w lodówce przez kilka godzin.
Pozostałe informacje

* Jeśli przekroiłaś dynię na pół to po upieczeniu wyjmij z niej pestki, a potem wydrąż łyżką miąższ i dodaj go do masy. Piekąc dynię w ten sposób nie musisz jej obierać. Miąższ będzie łatwo odchodził od skórki.

** Dyniowej masy zazwyczaj wychodzi więcej, ponieważ dynia podbija objętość. Lepiej więc prezentuje się ona na spodzie.

Polecam Wam też inne przepisy na jagielniki na moim blogu:

Sernik jaglany - na zdrowszym daktylowo-owsianym spodzie bez pieczenia

Wegański sernik z brzoskwiniami - tutaj do masy z kaszy jaglanej dodaję jeszcze tofu, dzięki któremu konsystencja jest jeszcze bardziej sernikowa i zbita. Z nim łatwiej wychodzą serniki bez sera z owocami.